ChatGPT Nedir? Nasıl Kullanılır?

yapay zeka

ChatGPT nedir?

ChatGPT, yapay zeka araştırma şirketi OpenAI tarafından geliştirilen bir sohbet robotudur. Soruları yanıtlamak, matematik denklemlerini çözmek, metin yazmak, hata ayıklamak ve kodu düzeltmek, diller arasında çeviri yapmak, metin özetleri oluşturmak, önerilerde bulunmak, bir şeyleri sınıflandırmak gibi bir dizi farklı işlevi vardır. Başka bir deyişle, birçok insan için günlük hayatı basitleştirme potansiyeline sahip çok çeşitli işlevlere sahiptir.

Sohbet robotu şu anda hala bir prototip ve uzun bir GPT (Generative Pre-Trained Transformer) teknolojileri serisinin en sonuncusunu temsil ediyor. Google’a bir alternatif olarak tanımlanmasının nedeni, Google’ın şu anda kullanıcılara sağladığı işlevlerin çoğunu sağlayabilmesidir. Ayrıca web siteleri için içerik üretme ve müşteri sorularını yanıtlama gibi görevleri yerine getirme potansiyeline de sahiptir.

ChatGPT nasıl kullanılır?

ChatGPT’yi kullanmaya başlamak için 18 yaşından büyük olmanız ve bir OpenAI hesabınızın olması gerekir. Sohbet robotunu şu anda ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip ederek kayıt işlemini kolayca yapabilir, OpenAI Chat GPT’yi kullanmaya başlayabilirsiniz:

 1. OpenAI web sitesine gidin ve ”Introducing ChatGPT research release” düğmesine tıklayın. Bu seçeneği web sitesi arayüzünün üst kısmında bulacaksınız.
 2. Daha sonra, oturum açmanız veya kaydolmanız istenecektir. Henüz bir OpenAI hesabınız yoksa, e-posta adresinizi kullanarak ”Sign up” bölümünden kaydolun. İçeri girmeden önce cep telefonu numaranızı da paylaşmanız gerekebilir. Bir hesabınız varsa, Log in bölümünden direkt olarak giriş yapabilirsiniz.
 3. Üye olup giriş yaptığınızda, ChatGPT’nin birkaç standart yetkinliği ve sınırlamaları ile karşılaşacaksınız. Bunlar, yapay zeka eğitmenlerinin sistemin performansını değerlendirmek için ChatGPT ile etkileşiminizi gözden geçirebileceğine dair bilgiler içerir. Ne beklemeniz gerektiğine dair genel bir bakış için bu detaylara göz atmak isteyebilirsiniz.

Artık ChatGPT ile etkileşime geçmeye başlayabilirsiniz. Bir konuşma başlatmak için arayüzün alt kısmında yer alan mesaj kutusunu kullanabilirsiniz.

 1. ChatGPT, sorduğunuz soruya veya mesajınıza hızlı bir şekilde yanıt üretecektir. Eğer verdiği yanıttan memnun kalmazsanız, ”Try Again” düğmesine basabilirsiniz. Bot daha sonra size farklı bir yanıt vermeye çalışacaktır.
 2. Böylece, mesaj kutusunu kullanarak ChatGPT’nin mesajlarını yanıtlayarak sohbete devam edebilirsiniz. Ya da sol kenar çubuğundaki “New Thread” butonuna tıklayarak mevcut konuşmayı sıfırlayabilir ve yeni bir konuşma başlatabilirsiniz.

ChatGPT’nin özellikleri nelerdir?

Peki OpenAI ChatGPT tam olarak nasıl çalışıyor ve ne işe yarıyor? Çoğu yapay zeka gibi ChatGPT de internetten alınan geniş bir bilgi veritabanı aracılığıyla eğitilir. Takip sorularını yanıtlamasına, belirli talepleri reddetmesine ve arızalandığında veya hata verdiğinde bunu fark etmesine olanak tanıyan bir konuşma arayüzüne sahiptir. Ayrıca kullanımı da kolaylaştırıyor.

Bu işlevsellik, müşteri hizmetleri gibi şeyler için sohbet robotlarının kullanılması yaygınlaştığında nispeten etkileyici görünmeyebilir, ancak aradaki fark, çoğu sohbet robotunun önceden programlanmış otomatik yanıtlardan oluşan küçük bir seçkiye sahip olması, ChatGPT’nin ise bir sorguya doğrudan yanıt verebilmesi ve bir insanın yapabileceği gibi sohbette kendini uyarlayabilmesidir.

Bunun yanında, ChatGPT özelliklerini sıralayabiliriz:

 • Soru-cevap yapabilme,
 • Matematik denklemleri çözebilme,
 • Metin oluşturabilme (akademik, edebi makalaler vb.),
 • Diller arası çeviri yapabilme,
 • Hata ayıklayabilme ve düzeltebilme,
 • Metni özetleyebilme,
 • Metinlerdeki anahtar kelimeleri bulabilme,
 • Sınıflandırma yapabilme,
 • Önerilerde bulunabilme,
 • Herhangi bir şeyin ne işe yaradığını açıklayabilme,
 • Yazılım geliştirebilme.

ChatGPT nerede kullanılır?

ChatGPT’yi metin içeren her şeyde kullanabilir ve deneyebilirsiniz.

İşte bazı kullanım fikirleri:

 1. E-posta yazmak.
 2. İş başvuruları yazmak.
 3. Hikayeler, şiirler, şarkı sözleri veya romanlar yazmak.
 4. Fıkra anlatmak.
 5. Blog yazısı taslakları oluşturmak.
 6. Blog fikirleri üretmek.
 7. İş fikirleri üretmek.
 8. İcat yaratmak.
 9. Günlük işler için tavsiye istemek.
 10. Fikir sormak.
 11. Ödev yapmak.
 12. Kod ve uygulamalar yazmak.
 13. Kodda hata ayıklamak.
 14. Kodun anlaşılmasına yardımcı olmak.

Yine de Chat GPT konusunda çok dikkatli olun. Bu teknolojiyi denerken en azından bu iki kilit noktayı göz önünde bulundurun:

 • İntihal: Yapay zeka benzersiz ve iyi düşünülmüş içerik üretir, ancak bazen %100 orijinal olmayabilir. Yazınızın orijinal ve benzersiz olduğundan emin olmak için plagiarism kontrol araçlarını kullanın!
 • Hassas bilgileri sızdırma: ChatGPT’ye gönderdiğiniz her şeyin araç için eğitim verisi olarak kullanılabileceğini unutmayın. OpenAI’nin geliştiricileri pratikte ChatGPT’ye gönderdiğiniz her şeyi okuyabilir. ChatGPT ile herhangi bir hassas bilgi paylaşmayın.
Call Now Button