Influencer Marketing

Influencer Marketing

  1. Yüzyılda gelişen teknoloji, internetin hayatımızın her alanına nüfuz etmesi, günlük yaşamdaki dijitalleşme ve mobilizasyon, sosyal medya üzerinde geçirilen zamanın artması, beğenilerin ve kültürünün değişmesiyle beraber tüketim alışkanlıkları da büyük bir değişime uğramıştır.

Geleneksel yöntemlerle satın alma eylemi gerçekleştiren insanlar artık internet üzerinden çok daha hızlı bir şekilde, uygun fiyatlar ve sonsuz seçenekler içerisinden tercih yaparak her türlü ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Daha önceden bu ürünü almış ve kullanmış kişilerin yorumlarına ve deneyimlerine kolayca erişim sağlamakta ve kararlarını buna göre vermektedirler. Firmalar açısından da rekabetin arttığı bu ortamda pazarlama stratejileri gelişmiş ve değişmiştir.  ‘’Influencer Marketing’’ sosyal medyada tanınmış kişilerin birtakım ürünleri veya hizmetleri kullanması ardından takipçilerine bunu özendirerek yaptığı ürün tanıtımları ve marka işbirlikleridir. Sosyal medyaya artan ilgi, influencerlar üzerinden yapılan reklamların da artmasını sağlamıştır. Bu fenomenlerin yorum ve deneyimleri sayesinde, kendi takipçileri ile ürün/hizmet arasında bir ilişki kurulmaktadır. Gerçek kişiler ile doğrudan satışa yönelik olmayan bu pazarlama yöntemini kullanmak,  potansiyel müşterinin üzerinde marka bilinirliği artırmaya, markanın güvenilirliğini yükseltmeye yardımcı olur.

Influencer Marketing

Influencer Marketing ile Pazarlama Metodunun Avantajları:

Erişim

Influencer’lar sosyal medya kanalları ile geleneksel medyanın aksine kolayca milyonlarca kişiye ulaşabilirler ve ürünün kısa sürede tanıtılmasına olanak sağlarlar.

İçerik

Influencer’lar orjinal, etkileyici, sıradışı ve pazarlama odaklı niş içerikler üretirler.

Güven

Influencer’lar dinleyici kitlesi ile güçlü ilişkiler inşa eder; gerçek kişilerin kullanıcı deneyimleri sayesinde ürünün ve markanın güvenilirliği artar.
Call Now Button