Duyarlı(Responsive) Web Tasarımının En İyi 7 SEO Faydası

google neden responsive siteleri seviyor

Responsive Web Tasarımının En İyi 7 SEO Faydası

“Duyarlı Web Tasarımı” Nedir?

Duyarlı Web Tasarımı (RWD), çeşitli cihazlarda ve ekran boyutlarında iyi işleyen web sayfaları oluşturmayı içerir. Bu şekilde, web tasarımcıları, kullanıcıların web sitelerine erişmesi ve web siteleriyle etkileşim kurması için birçok farklı yolu barındıran bir web sitesi deneyimi yaratabilir. Mobil trafik, dünya genelinde tüm web trafiğinin yaklaşık yarısını oluşturur. Bu, web sitesi sahiplerinin, küçük bir ekranda bile (tablet veya akıllı telefon gibi) erişilebilir ve gezinmesi kolay web sitelerine sahip olmaları gerektiği anlamına gelir.

Duyarlı Bir Web Sitesine Neden İhtiyacınız Var?

Yanıt vermenin daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağladığını gösteren çok sayıda yayınlanmış istatistik olmasına rağmen, birçok web sitesi sahibi duyarlı web tasarımını benimsemekte yavaş kaldı. Bunlar, öncelikleriniz arasında yüksek olması gereken en büyük nedenlerden bazıları.

1. Google Öncelikli Olarak Mobil Cihazlara Sahiptir

Google’ın son yıllarda “mobil öncelikli” bir yaklaşıma doğru ilerlediği bir sır değil. Mobil cihazlardan her zamankinden daha fazla arama yapan kullanıcıyla, web sitelerinin herhangi bir cihazda kolayca oluşturulması giderek daha önemli hale geliyor. Google, kullanıcılara değerli ve erişilebilir içerik sağlamayı amaçlar. Algoritma, duyarlı ve kullanıcı dostu olarak, tasarıya uyan bir siteyi sıralamaya en yatkındır. Google, mobil cihazlar için optimize edilmiş ve mobil duyarlı bir web tasarımını benimsemiş web sitelerini tercih eder.

2. Geliştirilmiş Kullanılabilirlik

Sayfada Geçirilen Süre, içeriğinizin kullanıcının aradığı şeyle eşleşip eşleşmediğinin ve sitenizde olumlu bir deneyim yaşayıp yaşamadıklarının önemli bir göstergesi olabilir. Bunun nedeni, bir kullanıcı içeriğinizden (veya bu durumda web sitesi deneyiminizden) memnun değilse, o zaman ortalıkta dolaşma ihtimalinin düşük olmasıdır. Duyarlı web tasarımı, web sitelerini daha hızlı, daha erişilebilir ve daha kolay gezinilebilir hale getirir. Kullanıcıların aradıkları bilgileri bulmalarını kolaylaştırır ve genellikle onları sitenizde kalmaya teşvik eder. Ayrıca, harika kullanılabilirlik, kullanıcıları gelecekte web sitenize geri dönmeye teşvik edebilir. Kullanıcılar yalnızca sitenizde daha uzun süre kalmakla kalmaz, aynı zamanda ödeme yapan müşterilere veya abonelere dönüşme olasılıkları da çok daha yüksektir.

3. Daha İyi Müşteri Deneyimi

Google öncelikle, en çok ilgilendikleri içeriği onlara göstererek kullanıcıları mutlu etmekle ilgilenir. Kullanıcı odaklı bir deneyim oluşturun ve Google muhtemelen sizi arama sonuçlarında daha yüksek sıralamalarla ödüllendirecektir. Duyarlı web tasarımı, kullanıcılar için olumlu bir deneyim yaratmada esastır. Mutlu kullanıcıların abonelere, potansiyel müşterilere ve ödeme yapan müşterilere dönüşme olasılığı daha yüksektir. Duyarlı bir web sitesine sahip olmak, kullanıcıların sitenizde olumlu bir deneyim yaşamasını sağlamanın birçok yolundan biridir.

4. Geliştirilmiş Sayfa Hızı

Sayfa hızı, SEO’nuzu ve dolayısıyla Arama’daki sıralamanızı büyük ölçüde etkileyen başka bir faktördür. Web sitenizin ne kadar hızlı yüklendiği, bir kullanıcının sitenizle ilgili deneyimini artırabilir veya bozabilir. Ardından, web sitenizin hızlı ve sorunsuz yüklenecek şekilde optimize edilmesi şaşırtıcı değildir. Mobil duyarlı web siteleri hem mobil hem de masaüstü cihazlarda daha hızlı yüklenir. Web sitenizde daha fazla trafik ve dönüşüm için sayfa hızınızı optimize edin.

5. Daha Düşük Hemen Çıkma Oranı

Hemen çıkma oranı, kullanıcıların web sitenizi ne kadar hızlı ziyaret edip ardından hemen terk ettiğini ifade eder. Bu metrik, sitenizin kullanıcının aramasını karşılayıp karşılamadığının bir göstergesi olabilir. Yüksek bir hemen çıkma oranı, web sitenizin hızlı yüklenmediğini veya kullanıcıların aradığı olumlu deneyimi sağlamadığını da gösterebilir. Yine de, sadece içeriğe inmiyor. İçeriğiniz harika olabilir, ancak web tasarımınız kullanıcıların sitede gezinmesini zorlaştırıyorsa, kullanıcılar siteyi bırakıp başka yerde bilgi arayacaklardır.

6. Yinelenen İçerikten Kaçının

Web sitenizin yanıt verebilirliğine öncelik verdiğinizde, mutlaka sitenizin içeriğine ve genel olarak UX’e dikkat etmeye başlarsınız. Duyarlı web tasarımı, yinelenen içeriği önleyen mekanizma olmasa da, genellikle bu yaygın hatayı yakalamanıza yardımcı olabilir. Sitenizi oluştururken veya yeniden tasarlarken, yanlışlıkla web sitenizin iki sürümünü (bir mobil ve bir masaüstü) oluşturmak kolaydır, bu da yinelenen içerik sorunlarına yol açabilir. İki URL farklı olsa da içerik genellikle aynıdır ve bu, hangi içeriğe öncelik verileceği konusunda Google’ın kafasını karıştırabilir. Duyarlı web tasarımı en iyi uygulamaları, web sitenizin mobil uyumlu tek bir sürümünü oluşturmayı vurgular. Bu, sitenizin iki sürümünde URL yinelemesini önlemeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda, diğer yinelenen içerik sorunlarına dikkat etmeniz önemlidir.

7. Daha Fazla Sosyal Paylaşım

Kullanıcılar içeriğinizi beğendiğinde, onu arkadaşlarıyla paylaşma olasılığı daha yüksektir. Duyarlı bir web sitesine sahip olmak, kullanıcıların sitenizle etkileşim kurmasını, içeriğinizden tamamen keyif almasını ve ardından sosyal medyada paylaşmasını kolaylaştırır. Birçok RWD tasarımcısı, kullanıcıların içeriğinizi her yerde paylaşmasını kolaylaştırmak için sosyal paylaşım özelliklerini göz önünde bulundurarak siteler oluşturur. Sosyal paylaşımlar, sıralamaları doğrudan etkilemese de, kitlenizi çevrimiçi olarak büyütmenize yardımcı olur.Daha fazla sosyal trafik, sitenizi ziyaret eden daha fazla kullanıcı anlamına gelir, bu da işletmeniz için daha fazla müşteri veya abone anlamına gelebilir. Ek olarak, harika bir sosyal medya varlığı, web siteniz için daha fazla görünürlük sağlayabilir. Kullanımı kolay sosyal paylaşım butonları ile mobile hazır siteniz, kullanıcıları içeriğinizi paylaşmaya teşvik ederek çok daha geniş bir kitleye ulaşacaktır.

 

Kaynak: Search Engine Journal

Call Now Button